accounting question 2023 Business Finance
2023 Accounting Questions 1 BTO Inc produces and sells two products the X 100 and X 200 Revenue and cost
1.
BTO, Inc., produces and sells two products: the X 100 and X 200. Revenue and cost information for the two products are as follows:
BTO’s common fixed expenses total $125,000 per year. Last year, the company produced and sold 42,500 units of X 100 and 19,000 units of X 200.
Required:
Prepare a segmented income statement, using the contribution format, for BTO.
2.
ROI and Residual Income
You are trying to determine which of two retail clothing stores would be a more beneficial investment to you. You have a minimum required rate of return of 7 percent and have collected the following information about the two stores:
Required:
Calculate the ROI and residual income for each store. Do not round your intermediate calculations. If required, round your answers to two decimal places. Do not include a percent sign as part of your
3.
Tiffany Lamp Company produces stained-glass lamps that are appropriate for home and office use. The company expects sales to total approximately $50 million for the current year. Tiffany’s management team has become increasingly concerned about a perception among some customers that quality is not particularly important to the company. Consequently, management recently implemented a quality improvement program and, after several months, accumulated the following data:
Required:
A. What are the total prevention costs?
B. What are the total appraisal costs?
C. What are the total internal failure costs?
D. What are the total external failure costs?
E. On the basis of your calculations, is there a reason for the perception that quality is not important to Tiffany Lamp Company?
4.
Comprehensive Variance Analysis
NOTE: No Excel template is provided for this problem. Please create your own spreadsheet to calculate the solution.
Timmer Bachman founded the Bachman Corporation over 25 years ago. The company’s genesis was spurred by the unique climbing apparatus developed by Timmer, an avid mountaineer. Bachman Corporation has continued to produce that first product, but it has now diversified into other outdoor activity equipment as well. In fact, the vast majority of the company’s revenues are now accounted for by sales of nonclimbing products. Timmer is considering whether his company should continue producing and selling some of its oldest products, all of which relate to mountain climbing.
To begin his decision-making process, Timmer has asked the company’s controller, Marin Hennesy, to accumulate data on the original locking carabiner that set the company on its way. Accordingly, Marin accumulated the following data for last year:
· Budgeted production and sales: 5,000 carabiners.
· Actual production and sales: 6,000 carabiners.
· The standard for a carabiner requires 1.5 ounces of material at a budgeted cost of $1.52 per ounce and two hours of assembly and testing time at a cost of $12.50 per hour.
· The carabiner sells for $32 each.
· Actual production costs for the 6,000 carabiners totaled $12,900 for 8,600 ounces of materials and $161,700 for 13,200 labor hours.
Required:
If required, round your answers to two decimal places. Enter all amounts as positive numbers. Do not round your intermediate calculations.
A. What was the budgeted contribution margin per carabiner?
B. What was the actual contribution margin per carabiner?
C. What was Bachman’s flexible budget variance?
D. What was Bachman’s direct material price variance?
E. What was Bachman’s direct material usage variance?
F. What was Bachman’s direct labor rate variance?
G. What was Bachman’s direct labor efficiency variance?
H. What would the sales price variance be if each carabiner sold for $33?
5.
Sales Price Variance
The Quick Brick Shop had an unfavorable sales price variance of $150. The budgeted selling price was $10 per unit and 50 bricks were sold.
Required:
What was the actual selling price of Quick Brick’s bricks?
6.
Direct Materials Price and Usage Variances
The Woods Enterprises prepared the following standard costs for the production of one stuffed bear:
Actual production costs for the production of 1,000 stuffed bears required 1,750 pounds of stuffing at a cost of $1.95 per pound and 1,950 labor hours at $15.25 per hour.
Required:
If required, round your answers to the nearest cent. Enter all amounts as positive numbers.
A. Calculate the direct material price variance.
B. Calculate the direct material usage variance.
7.
Direct Labor Rate and Efficiency Variances
The Woods Enterprises prepared the following standard costs for the production of one stuffed bear:
Actual production costs for the production of 1,000 stuffed bears required 1,750 pounds of stuffing at a cost of $1.95 per pound and 1,950 labor hours at $15.25 per hour.
Required:
If required, round your answers to the nearest cent. Enter all amounts as positive numbers.
A. Calculate the direct labor rate variance.
B. Calculate the direct labor efficiency variance.
We give our students 100% satisfaction for their assignment, which is one of the most important reasons students prefer us from other helpers. Our professional group and planners have more than ten years of rich experience. The only reason that our inception days, we have helped more than 100000 students with their assignments successfully. Our expert’s group have more than 2200 professionals of different topics, and that not all; we get more than 300 jobs every day more than 90% of the assignment get the conversion for payment.
Place Order Now